The World Tang Soo Do Association

A True "World" Organization

 

























Grandmaster Jae Chul Shin
Founder
(December 20, 1936 - July 9, 2012)



















Grandmaster Robert E. Beaudoin


WTSDA 2002 Championship Information

Male Gup Results
 
Division:  13  Male 7 & Under   Brown Belts Weapons
First:Robert Grissom Circle Pines Karate 
Second: Michael D'Angelo Pal Che Tang Soo Do 
Co-Third:Alex Shopa Tang Soo Do Karate Academy 
Co-Third:Trevor Pawlik Scranton Tang Soo Do Academy 



Division:  14A  Male 8-10yrs old   Brown Belts Weapons
First:Louis Castelli Shin Karate Institute 
Second: Kevin Reinhard Palmetto Tang Soo Do 
Co-Third:Andrew Paulikas Godwin's Shin Karate 
Co-Third:Ben Laska Dubuque Karate Club 



Division:  14B  Male 8-10yrs old   Brown Belts Weapons
First:Corey Hing Eagle Academy of Martial Arts 
Second: Philip Moser North American Tang Soo Do 
Co-Third:Christian Salgado Tang Soo Do Ensenada 
Co-Third:Jacob Laska Dubuque Karate Club 



Division:  15A  Male 11yrs old   Brown Belts Weapons
First:Seron Navarro Shin Karate Institute 
Second: George Hodge Costa's Tang Soo Do 
Co-Third:Fuan Martinez Central Christian Tang Soo Do 
Co-Third:Cesar Ochoa-Meza Tang Soo Do Ensenada 



Division:  15B  Male 12-13yrs old   Brown Belts Weapons
First:Ricardo Pinto Jorge Templo da Verdade Tang Soo Do 
Second: Alexander Harrison Costa's Tang Soo Do 
Co-Third:Joshua Lee East Mississippi Tang Soo Do 
Co-Third:Daniel Derrer Sea Island Martial Arts 



Division:  16  Male 14-16yrs old   Brown Belts Weapons
First:Ronald Dauplaise Costa's Tang Soo Do 
Second: Brad Baughman Grand Tradition Martial Arts 
Co-Third:John Harshe Scranton Tang Soo Do Academy 
Co-Third:Timothy Gerdell Star World Martial Arts Academy 



Division:  18A  Male 8-9yrs old   Red Belts Weapons
First:Derrick Clegg Godwin's Shin Karate 
Second: Kyle Borda Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Nicholas Papaccio Godwin's Shin Karate 
Co-Third:Matthew Pinson Oak Mountain Martial Arts 



Division:  18B  Male 8-9yrs old   Red Belts Weapons
First:Ruben Padilla Kings Beach Tang Soo Do 
Second: Zachary Keith Atlanta Tang Soo Do 
Co-Third:Ceja Jemenez Tang Soo do Valdez 
Co-Third:Brandon Schroeder Tahoe City Tang Soo Do 



Division:  18C  Male 10yrs old   Red Belts Weapons
First:Kevin Touderland T's Karate 
Second: Casey Smith Texas Tang Soo Do Academy 
Co-Third:Daniel Dreibelbis D. J. Tang Soo Do Studio 
Co-Third:Chris Sheridan Karate Masters 



Division:  19A  Male 11yrs old   Red Belts Weapons
First:Dane Christian East Mississippi Tang Soo Do 
Second: CodyBritton Karate Masters 
Co-Third:Brian Pikion Elmhurst Tang Soo Do 
Co-Third:Simon Ventenilla Great Britain Tang Soo Do 



Division:  19B  Male 12-13yrs old   Red Belts Weapons
First:Matthew Silk Great Britain Tang Soo Do 
Second: Joe Long Dragon Fire Tang Soo Do 
Co-Third:Justin Layman Valentin Karate 
Co-Third:Jose Miguel Zazueta Lopez Tang Soo Do Ensenada 



Division:  20  Male 14-16yrs old   Red Belts Weapons
First:Ryan Pelletier Costa's Tang Soo Do 
Second: Robert Dreibelbis D. J. Tang Soo Do Studio 
Co-Third:Chris Roumanis Haney Academy of Karate 
Co-Third:  



Division:  21A  Male 9 & Under   Cho Dan Bo Weapons
First:Jordan Walsh Atlanta Tang Soo Do 
Second: William Martin River Valley Tang Soo Do Academy 
Co-Third:Ivan Jesus Rosalez Ortiz Tang Soo Do Ensenada 
Co-Third:Rene Gonzalez Godoy Tang Soo Do Ensenada 



Division:  21B  Male 10yrs old   Cho Dan Bo Weapons
First:Zachary Albertini Shin Karate Institute 
Second: Brendan Krick Lititz World Tang Soo Do 
Co-Third:Raleigh Aber Atlanta Tang Soo Do 
Co-Third:Fabian Martinez black belt fiq 



Division:  22A  Male 11-13yrs old   Cho Dan Bo Weapons
First:Brandon Kopitz North American Tang Soo Do 
Second: Kyle Kopitz North American Tang Soo Do 
Co-Third:Steven Thomas Star World Martial Arts Academy 
Co-Third:Garrett Gitterman Valentin Karate 



Division:  22B  Male 11-13yrs old   Cho Dan Bo Weapons
First:Andrew Gambla Lititz World Tang Soo Do 
Second: Luka White Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Aaron Ruffin The Dojang - Martial Arts Academy 
Co-Third:Thomas Gondo Karate World 



Division:  23  Male 14-16yrs old   Cho Dan Bo Weapons
First:Ruben Garcia Venegas Tang Soo Do Ryun Ma 
Second: Jacob Tornay Fitness Fanatics 
Co-Third:Adam Johnson Grand Tradition Martial Arts 
Co-Third:John Sciortino Iron Circle Tang Soo Do 



Division:  38  Male 17-34yrs old   Brown Belts Weapons
First:Sean Clay Kings Beach Tang Soo Do 
Second: Bryan Beck Atlanta Tang Soo Do 
Co-Third:Angel DeLeon Black Belt Fitness Center 
Co-Third:Burt Kahn Coker's Tang Soo Do 



Division:  39  Male 17-34yrs old   Red Belts Weapons
First:Ryan Uberson Dubuque Karate Club 
Second: Craig Weisenel Dubuque Karate Club 
Co-Third:Elvis Pavinias Seychelles Tang Soo Do 
Co-Third:Andrew Scott East Coast Karate Institute 



Division:  40  Male 17-34yrs old   Cho Dan Bo Weapons
First:Jose D'Almaida Templo da Verdade Tang Soo Do 
Second: August Lang Dubuque Karate Club 
Co-Third:Philip Brand Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Michael Gasser Fitness Fanatics 



Division:  44A  Male 35-49yrs old   Brown Belts Weapons
First:Charles tokarcik Godwin's Shin Karate 
Second: Hal Spitalonis Karate Center 
Co-Third:Jeff Sloan Atlanta Tang Soo Do 
Co-Third:Colin Silk Great Britain Tang Soo Do 



Division:  44B  Male 35-49yrs old   Red Belts Weapons
First:Jamie Lugo Black Belt Fitness Center 
Second: William Crasso Valentin Karate 
Co-Third:James Nash Kando Karate 
Co-Third:Ray Wodson Texas Tang Soo Do Academy 



Division:  44C  Male 35-49yrs old   Cho Dan Bo Weapons
First:Tony Yang Circle Pines Karate 
Second: Glen Olsen High Desert Martial Arts 
Co-Third:Felix Berrios Shin Karate Institute 
Co-Third:Anthony Ford Godwin's Shin Karate 



Division:  46  Male 50yrs +   Brown, Red, CDB Weapons
First:Henry Sciotino Iron Circle Tang Soo Do 
Second: Howell Hatton Black Belt Academy 
Co-Third:Robert Vawdrey Roseburg Martial Arts 
Co-Third:Lee Grover Summers Martial Arts 



Division:  78  Male 7 & Under   White & Orange Forms
First:Eugene Viers Atlanta Tang Soo Do 
Second: Marlon Steele Black Belt Academy 
Co-Third:Joel Borda Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Douglas Sharples Black Belt Academy 



Division:  79  Male 7 & Under   White & Orange Sparring
First:Jose Cejo Mexico Tang Soo Do 
Second: Michael McCabe Karate Center 
Co-Third:Joel Borda Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Anthony Michael Kupetsky Eagle Academy of Martial Arts 



Division:  80  Male 7 & Under   Green & Brown Forms
First:Robert Grissom Circle Pines Karate 
Second: Corban Williams Fairbanks Academy of Tang Soo Do 
Co-Third:Michael Ratteree Scota Karate Academy 
Co-Third:Charles Lee Great Britain Tang Soo Do 



Division:  81  Male 7 & Under   Green & Brown Sparring
First:Robert Grissom Circle Pines Karate 
Second: Michael Ralteree Scota Karate Academy 
Co-Third:Alfonso Ray Sanchez Academia Tang Soo Do Valdez 
Co-Third:Jonathan Hall Scota Karate Academy 



Division:  82  Male 7 & Under   Red & Cho Dan Bo Forms
First:Max DeLyon Maui Tang Soo Do 
Second: Luis Daniel Rossini Granados Tang Soo Do Ensenada 
Co-Third:  
Co-Third:  



Division:  83  Male 7 & Under   Red & Cho Dan Bo Sparring
First:Luis Daniel Rossini Granados Tang Soo Do Ensenada 
Second: Max DeLyon Maui Tang Soo Do 
Co-Third:  
Co-Third:  



Division:  84A  Male 8-10yrs old   White Belts Forms
First:Michael Dejesus Valentin Karate 
Second: Zachary Dunkel Dubuque Karate Club 
Co-Third:Eli Valnowski Eagle Academy of Martial Arts 
Co-Third:Allan Engel Waverly Karate Club 



Division:  84B  Male 8yrs old   Orange Belts Forms
First:Matthew Zelenky Y W C A Tang Soo Do 
Second: Javier Feliz Puerto Rico TSD 
Co-Third:Charles Olivera Grand Tradition Martial Arts 
Co-Third:Saul Lopez Tang Soo Do Ensenada 



Division:  84C  Male 9-10yrs old   Orange Belts Forms
First:Nicholas Turner A.F.P. 
Second: Cottonti Owens Strahan's Karate Center 
Co-Third:Eric Intrizai Eagle Academy of Martial Arts 
Co-Third:Joel Q. Herndon Strahan's Karate Center 



Division:  85A  Male 8-10yrs old   White Belts Sparring
First:Michael Dejesus Valentin Karate 
Second: Zach Dunkel Dubuque Karate Club 
Co-Third:Joshua Bessesen North American Tang Soo Do 
Co-Third:Allan Engel Waverly Karate Club 



Division:  85B  Male 8yrs old   Orange Belts Sparring
First:Jordan Yates Dunn's Tang Soo Do 
Second: Saul Lopez Tang Soo Do Ensenada 
Co-Third:Matthew Zeinky Sanker 
Co-Third:Ryan Carry Black Belt Academy 



Division:  85C  Male 9-10yrs old   Orange Belts Sparring
First:Daniel Weller Grand Tradition Martial Arts 
Second: Joel Q. Herdon Strahan's Karate Center 
Co-Third:Nicholas Turner A.F.P. 
Co-Third:Nelson Alverez Shin Tang Soo Do Orocovis 



Division:  86A  Male 8yrs old   Green Belts Forms
First:Mathew Jordan Dunn's Tang Soo Do 
Second: Tyler Harris Valentin Karate 
Co-Third:Michael Toomer Strahan's Karate Center 
Co-Third:Joel Chaparro Valentin Karate 



Division:  86B  Male 9-10yrs old   Green Belts Forms
First:Harrison Preston Tennesse Tang Soo Do 
Second: Alexander Rodke Scota Karate Academy 
Co-Third:Taylor Camden Warrior Spirit Karate 
Co-Third:Kyle Percoski Texas Tang Soo Do Academy 



Division:  87A  Male 8yrs old   Green Belts Sparring
First:Devin Nadeau Karate Center 
Second: Michael Toomer Strahan's Karate Center 
Co-Third:Joel Chaperro Valentin Karate 
Co-Third:Shane Boco Creekside Martial Arts 



Division:  87B  Male 9-10yrs old   Green Belts Sparring
First:John Kupetsky Eagle Star Korean Karate 
Second: Alex Radke Scota Karate Academy 
Co-Third:Neal Hooper North Alabama Tang Soo Do 
Co-Third:Chris Merryman Karate Masters 



Division:  88A  Male 8-9yrs old   Brown Belts Forms
First:Christian Selado World Tang Soo Do Mexico 
Second: Louis Castelli Shin Karate Institute 
Co-Third:Louis Ventinella Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Nathaniel Jack MainLine Tang Soo Do 



Division:  88B  Male 10yrs old   Brown Belts Forms
First:Corey Hing Eagle Academy of Martial Arts 
Second: Dustin Doughfman Jacksonville Tang Soo Do Academy 
Co-Third:Kevin Reinard Palmetto Tang Soo Do 
Co-Third:Philip Moser North American Tang Soo Do 



Division:  89A  Male 8-9yrs old   Brown Belts Sparring
First:Eric Daamen Scota Karate Academy 
Second: Eduardo Viramontes Tang Soo Do Karate Institute 
Co-Third:Christian Salgano Tang Soo Do Ensenada 
Co-Third:Daniel Love Dunn's Tang Soo Do 



Division:  89B  Male 10yrs old   Brown Belts Sparring
First:Corey Hing Eagle Academy of Martial Arts 
Second: Kevin Reinhard Palmetto Tang Soo Do 
Co-Third:Taylor Thompson Fairbanks Academy of Tang Soo Do 
Co-Third:Michael Pearlman Scota Karate Academy 



Division:  90A  Male 8-10yrs old   2nd Red Belt Forms
First:Casey Smith Texas Tang Soo Do Academy 
Second: Kyle borda Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Xavier Garcia Mexico Valdez 
Co-Third:Antonio Ceza Mexico Valdez 



Division:  90B  Male 8-10yrs old   1st Red Belt Forms
First:Ruben Padilla Kings Beach Tang Soo Do 
Second: Mitchel Biederman WISK Family Martial Arts 
Co-Third:Chris Sheridan Karate Masters 
Co-Third:Nicholas Martin Karate Center 



Division:  91A  Male 8-10yrs old   2nd Red Belt Sparring
First:Serrano Antonio Tang Soo Do Nicaragua 
Second: Kyle Borda Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Jacob Weindenbacher Dubuque Karate Club 
Co-Third:Edvaro Camarena Antonio Ceja Kings Beach Tang Soo Do 



Division:  91B  Male 8-10yrs old   1st Red Belt Sparring
First:Jesse Chartier Star World Martial Arts Academy 
Second: Braden Shroeder Tahoe City Tang Soo Do 
Co-Third:Eric Bolstad Kings Beach Tang Soo Do 
Co-Third:Ruben Radilla Kings Beach Tang Soo Do 



Division:  92A  Male 8-9yrs old   Cho Dan Bo Forms
First:Christopher Sitjar Jacksonville Tang Soo Do Academy 
Second: Rene Gonzalez Godoy Tang Soo Do Ensenada 
Co-Third:Ivan Jesus Rosalez Ortiz Tang Soo Do Ensenada 
Co-Third:Jordan Walsh Atlanta Tang Soo Do 



Division:  92B  Male 10yrs old   Cho Dan Bo Forms
First:Jacob Mayers Mountain Lair Tang Soo Do 
Second: Derrek Hollow Lancaster Tang Soo Do 
Co-Third:Jael Valentin Valentin Karate 
Co-Third:Raleigh Abel Karate World 



Division:  93A  Male 8-9yrs old   Cho Dan Bo Sparring
First:Rene Gonzalez Tang Soo Do Ensenada 
Second: Michael Stoner Twin Dragons Martial Arts 
Co-Third:Caleb Torrence The Dojang - Martial Arts Academy 
Co-Third:Jason Bughart Grand Tradition Martial Arts 



Division:  93B  Male 10yrs old   Cho Dan Bo Sparring
First:Tim Stackhouse Black Belt Academy 
Second: Louis Martinez Black Belt Fitness Center 
Co-Third:Steven Lazar Mountain Lair Tang Soo Do 
Co-Third:Cristobal Rosalez Tang Soo Do Ensenada 



Division:  94  Male 11-13yrs old   White & Orange Forms
First:Kyle Miller Eagle Academy of Martial Arts 
Second: Austin Lee Welch Twin Dragons Martial Arts 
Co-Third:Leo Hellman Karate Center 
Co-Third:Chad Dozier Sibley's Martial Arts Studio 



Division:  95  Male 11-13yrs old   White & Orange Sparring
First:Gideon Chapman Rising Star Tang Soo Do 
Second: William Feltz Iron Circle Tang Soo Do 
Co-Third:Omar Valenzuela Tang Soo Do Ensenada 
Co-Third:Nigel Pickett WISK Family Martial Arts 



Division:  96  Male 11-13yrs old   Green Belts Forms
First:Austin Irwin Karate Center 
Second: Walter Simloine Templo da Verdade Tang Soo Do 
Co-Third:Adham Osama Imad Atlanta Tang Soo Do 
Co-Third:Lerio Teles Temple of Truth 



Division:  97  Male 11-13yrs old   Green Belts Sparring
First:Harvey Nguen High Desert Martial Arts 
Second: Nicholas Brankovic North American Tang Soo Do 
Co-Third:Michael Bessessen North American Tang Soo Do 
Co-Third:Justin Lopez Star World Academy of Fitness 



Division:  98  Male 11-13yrs old   Brown Belts Forms
First:Sevon Navarro Shin Karate Institute 
Second: Ricardo Jorge Templo da Verdade Tang Soo Do 
Co-Third:Kenneth Brown Jacksonville Tang Soo Do Academy 
Co-Third:Cesar Alberto Ochoa Meza Tang Soo Do Ensenada 



Division:  99  Male 11-13yrs old   Brown Belts Sparring
First:Cesar Meza Tang Soo Do Ensenada 
Second: George Hodge Costa's Tang Soo Do 
Co-Third:Brad Freger Karate Center 
Co-Third:Joshua Lee East Mississippi Tang Soo Do 



Division:  100A  Male 11-13yrs old   2nd Red Belt Forms
First:Royal Miller Gilreath Karate School 
Second: Chris Martin Karate Center 
Co-Third:Dane Christensen East Mississippi Tang Soo Do 
Co-Third:Carlos Beltran Tennesse Tang Soo Do 



Division:  100B  Male 11-13yrs old   1st Red Belt Forms
First:Justin Layman Valentin Karate 
Second: Cody Britton Karate Masters 
Co-Third:Timothy Yang Elmhurst Tang Soo Do 
Co-Third:Jazrer Morales Shin Tang Soo Do Arecibo 



Division:  101A  Male 11-13yrs old   2nd Red Belt Sparring
First:Carlos Beltran TSD Tennesee 
Second: Jose Zazueta Tang Soo Do Ensenada 
Co-Third:Osmani Serrane Nicaragua 
Co-Third:Joe Long Tang Soo Do Mexico 



Division:  101B  Male 11-13yrs old   1st Red Belt Sparring
First:Peter Wooten Great Britain Tang Soo Do 
Second: Daniel Forwood Scota Karate Academy 
Co-Third:Marc Mitchell Oak Mountain Martial Arts 
Co-Third:Colton Dozier Grand Tradition Martial Arts 



Division:  102A  Male 11yrs old   Cho Dan Bo Forms
First:Gerrett Gittherman Valentin Karate 
Second: Zachary Warden Allied Gardens Tang Soo Do Karate 
Co-Third:Alexander Tam Oak Mountain Martial Arts 
Co-Third:Anthony Miller Iron Circle Tang Soo Do 



Division:  102B  Male 12-13yrs old   Cho Dan Bo Forms
First:Kyle Kopitz North American Tang Soo Do 
Second: Brandon Kopitz North American Tang Soo Do 
Co-Third:Marc Macias High Desert Martial Arts 
Co-Third:Dalten Kriess Dubuque Karate Club 



Division:  103A  Male 11yrs old   Cho Dan Bo Sparring
First:Alexander Tam Oak Mountain Martial Arts 
Second: Evan McElreen Bayou Tang Soo Do 
Co-Third:Zachary Warden Allied Gardens Tang Soo Do Karate 
Co-Third:Steven Thomas Star World Martial Arts Academy 



Division:  103B  Male 12-13yrs old   Cho Dan Bo Sparring
First:Marc Macias High Desert Martial Arts 
Second: John Maglantay Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Carey Debacca Fitness Fanatics 
Co-Third:Matthew Bessesen North American Tang Soo Do 



Division:  103C  Male 11-13yrs old   Cho Dan Bo Sparring
First:Luke White Great Britain Tang Soo Do 
Second: Todd Crimmel Robinson's Martial Arts Institute 
Co-Third:Andy Gamble Lititz World Tang Soo Do 
Co-Third:Jansen Jewell Texas Tang Soo Do Academy 



Division:  106  Male 14-16yrs old   White & Orange Forms
First:Robby Shields Strahan's Karate Center 
Second: Jesus Antonio Reza Tang Soo Do Ryun Ma 
Co-Third:John Shopu Tang Soo Do Karate Academy 
Co-Third:Jose Francisco Vea Teran Tang Soo Do Ensenada 



Division:  107  Male 14-16yrs old   White & Orange Sparring
First:Jose Francisco Tang Soo Do Ensenada 
Second: John Shupa Tang Soo Do Karate Academy 
Co-Third:John Daniel Shin Tang Soo Do Orocovis 
Co-Third:Jesse Marchal Bayou Tang Soo Do 



Division:  108  Male 14-16yrs old   Green Belts Forms
First:Garret Parish Dubuque Karate Club 
Second: Kyle Cross Dubuque Karate Club 
Co-Third:Ezequedel Malavet Black Belt Academy 
Co-Third:David Boerkman Star World Martial Arts Academy 



Division:  109  Male 14-16yrs old   Green Belts Sparring
First:Kyle Cross Dubuque Karate Club 
Second: David Boekman Star World Martial Arts Academy 
Co-Third:Garrett Parish Dubuque Karate Club 
Co-Third:Ken Lee North American Tang Soo Do 



Division:  110  Male 14-16yrs old   Brown Belts Forms
First:Carlos Guentes Shin Tang Soo Do Arecibo 
Second: Mike Rosario WISK Family Martial Arts 
Co-Third:Ronald Dauplaise Costa's Tang Soo Do 
Co-Third:Joshua Thulin Circle Pines Karate 



Division:  111  Male 14-16yrs old   Brown Belts Sparring
First:Mike Rosario WISK Family Martial Arts 
Second: James Johnston Chapin Tang Soo Do 
Co-Third:Chris Dennis Godwin's Shin Karate 
Co-Third:Tim Gleadell Star World Martial Arts Academy 



Division:  112  Male 14-16yrs old   Red Belts Forms
First:Ryan Pelletier Costa's Tang Soo Do 
Second: Nelson Figueros Shin Tang Soo Do Orocovis 
Co-Third:Robert Driebelbis D. J. Tang Soo Do Studio 
Co-Third:Chris Roumanis Haney Academy of Karate 



Division:  114  Male 14-16yrs old   Cho Dan Bo Forms
First:Ruben Venegas Tang Soo Do Ryun Ma 
Second: Adam Johnson Grand Tradition Martial Arts 
Co-Third:Kirk Reynolds Atlanta Tang Soo Do 
Co-Third:John Sciartino Iron Circle Tang Soo Do 



Division:  115  Male 14-16yrs old   Cho Dan Bo Sparring
First:Michael Schlinker Sea Island Martial Arts 
Second: Ruben Garcia Tang Soo Do Ryun Ma 
Co-Third:Kirk Reynolds Atlanta Tang Soo Do 
Co-Third:Jason Rash Korean Martial Arts Institute 



Division:  156  Male 17-34yrs old   White & Orange Forms
First:Javier Joume Black Belt Fitness Center 
Second: Russell Muller Eagle Academy of Martial Arts 
Co-Third:Michael Wurl Texas Tang Soo Do Academy 
Co-Third:  



Division:  157  Male 17-34yrs old   White & Orange Sparring
First:Javier Joume Black Belt Fitness Center 
Second: Michael Wurl Texas Tang Soo Do Academy 
Co-Third:Russell Muller Eagle Academy of Martial Arts 
Co-Third:  



Division:  158  Male 17-34yrs old   Orange Belts Forms
First:Mark Green Atlanta Tang Soo Do 
Second: Adam Zart Dubuque Karate Club 
Co-Third:Kris Camil Dubuque Karate Club 
Co-Third:Eric Parker Parkpoint Tang Soo Do 



Division:  159  Male 17-34yrs old   Orange Belts Sparring
First:Mark Green Atlanta Tang Soo Do 
Second: Adam Zart Dubuque Karate Club 
Co-Third:James Dieteman Rising Star Tang Soo Do 
Co-Third:Eric Parker Parkpoint Tang Soo Do 



Division:  162  Male 17-34yrs old   Green Belts Forms
First:Carlos Rodriguez Scota Karate Academy 
Second: Bert Arrowood Scota Karate Academy 
Co-Third:Aaron D. Tilton Dubuque Karate Club 
Co-Third:William Adams Tennesse Tang Soo Do 



Division:  163  Male 17-34yrs old   Green Belts Sparring
First:Bert Arrowood Scota Karate Academy 
Second: William Adams Tennesse Tang Soo Do 
Co-Third:Carlos Rodriguez Scota Karate Academy 
Co-Third:Jacob Grayson Missisippi 



Division:  166  Male 17-34yrs old   Brown Belts Forms
First:Michael Sitjar Jacksonville Tang Soo Do Academy 
Second: Sean Barllacs Kings Beach Tang Soo Do 
Co-Third:Angel DeLeon Black Belt Fitness Center 
Co-Third:Joshua Desmet Dubuque Karate Club 



Division:  167  Male 17-34yrs old   Brown Belts Sparring
First:William Roberts Dragon Heart Tang Soo Do 
Second: Angel DeLeon Black Belt Fitness Center 
Co-Third:Burt Khan Coker's Tang Soo Do 
Co-Third:Joel Cross Dubuque Karate Club 



Division:  168  Male 17-34yrs old   Red Belts Forms
First:Robert Culmeny Eagle Academy of Martial Arts 
Second: Sum Lau Eagle Academy of Martial Arts 
Co-Third:Elvis Ravina Seychelles Tang Soo Do 
Co-Third:Pablo Chavet Tang Soo Do Ryun Ma 



Division:  169  Male 17-34yrs old   Red Belts Sparring
First:Villaobos Rivera Academy of Tang Soo Do Caborca 
Second: Pabru Chavez Tang Soo Do Ryun Ma 
Co-Third:Robert Cubberly Eagle Academy of Martial Arts 
Co-Third:Elvis Ranna Seychelles Tang Soo Do 



Division:  170  Male 17-34yrs old   Red Belts Forms
First:Thomas Crabbe Costa's Tang Soo Do 
Second: Craig Weisansel Dubuque Karate Club 
Co-Third:Ryan Uhersox UPW- Platinum 
Co-Third:Johann Grimmer Tang Soo Do Issum 



Division:  171  Male 17-34yrs old   Red Belts Sparring
First:Andrea Shatz Tang Soo Do Tsmaning 
Second: Thomas Crabbe Costa's Tang Soo Do 
Co-Third:Craig Weisenel Dubuque Karate Club 
Co-Third:Joshua Ugalde Texas Tang Soo Do Academy 



Division:  174  Male 17-34yrs old   Cho Dan Bo Forms
First:Jose D'Almeida Templo da Verdade Tang Soo Do 
Second: Philip Brand Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:August Lang Dubuque Karate Club 
Co-Third:Michael Gasser Fitness Fanatics 



Division:  175  Male 17-34yrs old   Cho Dan Bo Sparring
First:Dale McQueen American Tang Soo Do Academy 
Second: Michael Massey Caltech Tang Soo Do 
Co-Third:August Lang Dubuque Karate Club 
Co-Third:Jose D'Almeida Templo da Verdade Tang Soo Do 



Division:  188  Male 35-49yrs old   White & Orange Forms
First:Michael Ashline Atlanta Tang Soo Do 
Second: Fernando Cayabyah Jacksonville Tang Soo Do Academy 
Co-Third:Michael Campbell Rising Star Tang Soo Do 
Co-Third:Steven Callahan Dubuque Karate Club 



Division:  189  Male 35-49yrs old   White & Orange Sparring
First:Jonathan Henderson Dragon Heart Tang Soo Do 
Second: Michael Campbell Rising Star Tang Soo Do 
Co-Third:David Buzzell Scota Karate Academy 
Co-Third:Steve Callahan Dubuque Karate Club 



Division:  190A  Male 35-49yrs old   Green Belts Forms
First:Peter Davies Great Britain Tang Soo Do 
Second: Timothy Ingram Plateville Karate 
Co-Third:Zaldy Boco Creekside Martial Arts 
Co-Third:William Cater Star World Martial Arts Academy 



Division:  190B  Male 35-49yrs old   Brown Belts Forms
First:Charles Tokarcik Godwin's Shin Karate 
Second: Jeff M. Sloan Atlanta Tang Soo Do 
Co-Third:Albert C. Lee Mountain Lair Tang Soo Do 
Co-Third:Hal Spitalnonis Karate Center 



Division:  191A  Male 35-49yrs old   Green Belts Sparring
First:Dennis Cannon Kando Karate 
Second: William Cater Star World Martial Arts Academy 
Co-Third:Zaldy Roco Creekside Martial Arts 
Co-Third:Eric Light Grand Tradition Martial Arts 



Division:  191B  Male 35-49yrs old   Brown Belts Sparring
First:Albert Lee Mountain Lair Tang Soo Do 
Second: Charles Tokarcik Godwin's Shin Karate 
Co-Third:Gary Graney Star Karate 
Co-Third:Frank Giardini Brandywine Martial Arts 



Division:  192A  Male 35-49yrs old   Red Belts Forms
First:Jamie Lugo Black Belt Fitness Center 
Second: Guy Blake Mimidis Karate 
Co-Third:Kit Lee Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:William Crasso Valentin Karate 



Division:  192B  Male 35-49yrs old   Cho Dan Bo Forms
First:Anthony Ford Godwin's Shin Karate 
Second: Tony Yang Circle Pines Karate 
Co-Third:Franky Coriano Godwin's Shin Karate 
Co-Third:Glenn Olsen High Desert Martial Arts 



Division:  193A  Male 35-49yrs old   Red Belts Sparring
First:Jamie Lugo Black Belt Fitness Center 
Second: Hillebrud Pander Shi Sun Studio 
Co-Third:Ludim Morales Shin Tang Soo Do Arecibo 
Co-Third:Kit Lee Great Britain Tang Soo Do 



Division:  193B  Male 35-49yrs old   Cho Dan Bo Sparring
First:Dick Garcia Lopez Black Belt Fitness Center 
Second: Miguel Melendez Shin Tang Soo Do Orocovis 
Co-Third:Geln Olsen High Desert Martial Arts 
Co-Third:Paul Stokfisz North American Tang Soo Do 



Division:  200  Male 50yrs +   All Ranks Forms
First:Dennis Correa Black Belt Fitness Center 
Second: Henry Scioratino Iron Circle Tang Soo Do 
Co-Third:Howell Hatton Black Belt Academy 
Co-Third:Robert Vawdrey Roseburg Martial Arts 



Division:  201  Male 50yrs +   All Ranks Sparring
First:Henry Sciortino Iron Circle Tang Soo Do 
Second: Dennis Correa Black Belt Fitness Center 
Co-Third:Howell Halton Black Belt Academy 
Co-Third:Thomas Roberts East Mississippi Tang Soo Do