The World Tang Soo Do Association

A True "World" Organization

 

























Grandmaster Jae Chul Shin
Founder
(December 20, 1936 - July 9, 2012)



















Grandmaster Robert E. Beaudoin


WTSDA 2002 Championship Information

Male Dan Results
 
Division:  24  Male 10 & Under   Cho Dans Weapons
First:Jameel A. Karamali Korean Martial Arts Institute 
Second: Rayshawn D. Burnett Godwin's Shin Karate 
Co-Third:Miguel Colon Godwin's Shin Karate 
Co-Third:Richard N. Arteca, Jr. Arteca's Martial Arts 



Division:  25A  Male 13yrs old   All Dans Weapons
First:Tristan Thacker Korean Martial Arts Institute 
Second: Alex C. Gonzalez Valentin Karate 
Co-Third:Devon L. Fitzpatrick Fairbanks Academy of Tang Soo Do 
Co-Third:Chris Harris Godwin's Shin Karate 



Division:  25B  Male 13yrs old   All Dans Weapons
First:Thomas Uriah Woodworth Lindsay's Tang Soo Do Karate School 
Second: Ryan Harsche Scranton Tang Soo Do Academy 
Co-Third:Grant Overcashier WISK Family Martial Arts 
Co-Third:Javier T. Prescott Fitness Fanatics 



Division:  25C  Male 13yrs old   All Dans Weapons
First:Duncan Westraad East Coast Karate Institute 
Second: Osai A. Robinson WISK Family Martial Arts 
Co-Third:James Michael Davies Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Anthony W. Crasso Valentin Karate 



Division:  26A  Male 14-16yrs old   E Dans Weapons
First:Eziel Eloy Martinez Rodriguez Shin Tang Soo Do Orocovis 
Second: Ahmad Abdeljawad Atlanta Tang Soo Do 
Co-Third:Christopher Hopson East Coast Karate Institute 
Co-Third:David Ortiz Shin Tang Soo Do Orocovis 



Division:  26B  Male 14-16yrs old   E Dans Weapons
First:Stephen A. Albertini Shin Karate Institute 
Second: Miguel Soto Allied Gardens Tang Soo Do Karate 
Co-Third:Jamie Dix Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Andrew Silk Great Britain Tang Soo Do 



Division:  41A  Male 17-18yrs old   Cho Dans Weapons
First:Victor Vea Pena Tang Soo Do Ensenada 
Second: Jaron G.K. Padello Star World Martial Arts Academy 
Co-Third:Kelvin Santos Shin Tang Soo Do Orocovis 
Co-Third:Evan M. Ashline Atlanta Tang Soo Do 



Division:  41B  Male 17-18yrs old   Cho Dans Weapons
First:Evandro Miguel Schwalbach Templo da Verdade Tang Soo Do 
Second: Jason M. Reed Black Belt Academy 
Co-Third:Tom Ray Bishop Dragon Heart Tang Soo Do 
Co-Third:Allan matarrita Keom-Son 



Division:  41C  Male 17-18yrs old   Cho Dans Weapons
First:Michael M. Enright Great Britain Tang Soo Do 
Second: Thomas J. Schrauth Dubuque Karate Club 
Co-Third:Mark C. Brown Carpenter's Carolina Karate 
Co-Third:Philip J. Whiteman Korean Martial Arts Institute 



Division:  42A  Male 17-19yrs old   E Dans Weapons
First:Christopher M. Perry Newtown Academy of Karate 
Second: Andrew Reres Black Belt Academy 
Co-Third:Ben Harper Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Charles Lee Sandt Atlanta Tang Soo Do 



Division:  42B  Male 17-19yrs old   E Dans Weapons
First:Steven DiPietro East Coast Karate Institute 
Second: Lauterio Zamparelli Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Eric Fay Elmhurst Tang Soo Do 
Co-Third:Gorge Roman Godwin's Shin Karate 



Division:  42C  Male 17-19yrs old   E Dans Weapons
First:Sal Convento MainLine Tang Soo Do 
Second: Robert A. Maki Oskosh Karate Club 
Co-Third:Leif M. Becker Southbury Academy of Karate 
Co-Third:Christopher M. Pacini Arrowhead Martial Arts 



Division:  43A  Male 17-21yrs old   Sam Dans Weapons
First:Edward H. Stumm East Coast Karate Institute 
Second: Donte Davis Korean Martial Arts Institute 
Co-Third:Ian Clykowski Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Mohomad Mabrouk Korean Martial Arts Institute 



Division:  43B  Male 22-34yrs old   Sam Dans Weapons
First:Robert Massaroni Black Belt Academy 
Second: Jonathan A. Trotta Shin Karate Institute 
Co-Third:Antonio C. Borriello Iron Circle Tang Soo Do 
Co-Third:Steven R. Elmore Grand Tradition Martial Arts 



Division:  45A  Male 35-39yrs old   Cho Dans Weapons
First:Jeffrey F. Wheeler WISK Family Martial Arts 
Second: Gregory Philllips Scota Karate Academy 
Co-Third:David Clark Texas Tang Soo Do Academy 
Co-Third:John Adams Texas Tang Soo Do Academy 



Division:  45B  Male 35-39yrs old   Cho Dans Weapons
First:Larry E. Pearce Korean Martial Arts Institute 
Second: Paul Zecchino Atlanta Tang Soo Do 
Co-Third:John Tomlin Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Stewart Soon Rising Star Tang Soo Do 



Division:  45C  Male 35-39yrs old   Cho Dans Weapons
First:Rick Harsche Scranton Tang Soo Do Academy 
Second: Michael T. Meeks Fairbanks Academy of Tang Soo Do 
Co-Third:Jose Zaragoza Black Betl Fitness Center 
Co-Third:Mark A. Semerad Tang Soo Do Karate Academy 



Division:  45D  Male 35-39yrs old   Cho Dans Weapons
First:David E. Vorwald Dubuque Karate Club 
Second: Miqdad A. Karamali Korean Martial Arts Institute 
Co-Third:Jorge L. Mendez Black Betl Fitness Center 
Co-Third:John J. Morris Brandywine Martial Arts 



Division:  47A  Male 50yrs +   Cho Dans Weapons
First:Sanford B. Smith Kings Beach Tang Soo Do 
Second: Harry King Scota Karate Academy 
Co-Third:William Hayes South Australian Tang Soo Do 
Co-Third:Richard L. Rusaw Chapin Tang Soo Do 



Division:  47B  Male 50yrs +   E & Sam Dans Weapons
First:Robert Wootton Great Britain Tang Soo Do 
Second: Jim Mars Chapel Hill Tang Soo Do 
Co-Third:Don P. Logan Parkpoint Tang Soo Do 
Co-Third:Ricky Young North Alabama Tang Soo Do 



Division:  92C  Male 8-9yrs old   Cho Dan Bo Forms
First:Jameel A. Karamali Korean Martial Arts Institute 
Second: Rayshawn D. Burnett Godwin's Shin Karate 
Co-Third:Miguel Colon Godwin's Shin Karate 
Co-Third:Stephen V. Melchiorre Shin Karate Institute 



Division:  93C  Male 8-9yrs old   Cho Dan Bo Sparring
First:Rayshawn D. Burnett Godwin's Shin Karate 
Second: Stephen V. Melchiorre Shin Karate Institute 
Co-Third:Jameel A. Karamali Korean Martial Arts Institute 
Co-Third:Jeremy Canten Shin Karate Institute 



Division:  104A  Male 11yrs old   All Dans Forms
First:Tristan Thacker Korean Martial Arts Institute 
Second: Devon L. Fitzpatrick Fairbanks Academy of Tang Soo Do 
Co-Third:John L. Godwin Korean Martial Arts Institute 
Co-Third:Benjamin R. Jack MainLine Tang Soo Do 



Division:  104B  Male 13yrs old   All Dans Forms
First:Javier T. Prescott Fitness Fanatics 
Second: Ryan Harsche Scranton Tang Soo Do Academy 
Co-Third:Jake McCormick Jr. Shin Karate Institute 
Co-Third:Michael J. Nicholas Haney Academy of Karate 



Division:  104C  Male 11yrs old   All Dans Forms
First:Travis N.Tillman Godwin's Shin Karate 
Second: James Michael Davies Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Brandon Talley Bayou Tang Soo Do 
Co-Third:Shun R. Johnson Circle Pines Karate 



Division:  105A  Male 11yrs old   All Dans Sparring
First:Tristan Thacker Korean Martial Arts Institute 
Second: Killian White East Coast Karate Institute 
Co-Third:Alex C. Gonzalez Valentin Karate 
Co-Third:Joseph Longo Jr Shin Karate Institute 



Division:  105B  Male 13yrs old   All Dans Sparring
First:Grant Overcashier WISK Family Martial Arts 
Second: Javier T. Prescott Fitness Fanatics 
Co-Third:Chris L. Bond Strahan's Karate Center 
Co-Third:Gregory L. Jackson Karate Center 



Division:  105C  Male 11yrs old   All Dans Sparring
First:Michael J. Riccitelli Godwin's Shin Karate 
Second: Chance Coleman Strahan's Karate Center 
Co-Third:Osai A. Robinson WISK Family Martial Arts 
Co-Third:Rafael Rivera Shin Tang Soo Do Orocovis 



Division:  116  Male 14-16yrs old   All Dans Forms
First:Adam Reres Black Belt Academy 
Second: Eric D. Worsley Black Belt Academy 
Co-Third:Dominic J. Rollo Valentin Karate 
Co-Third:David S. Sandt Atlanta Tang Soo Do 



Division:  117  Male 14-16yrs old   All Dans Sparring
First:David S. Sandt Atlanta Tang Soo Do 
Second: Ronald Pander Shi Sun Studio 
Co-Third:Eziel Eloy Martinez Rodriguez Shin Tang Soo Do Orocovis 
Co-Third:Dayton H. Osborn Alaska Tang Soo Do Karate 



Division:  118  Male 14-16yrs old   All Dans Forms
First:Mark H. Kennedy D. J. Tang Soo Do Studio 
Second: Miguel Soto Allied Gardens Tang Soo Do Karate 
Co-Third:Jamie Dix Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:David Ortiz Shin Tang Soo Do Orocovis 



Division:  119  Male 14-16yrs old   All Dans Sparring
First:Stephen A. Albertini Shin Karate Institute 
Second: Trevor Aguilar Rogelio Academy of Tang Soo Do Caborca 
Co-Third:Jamie Dix Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Kyle J. Galloway Scota Karate Academy 



Division:  176  Male 17-34yrs old   Cho Dans Forms
First:Jaron G.K. Padello Star World Martial Arts Academy 
Second: Victor Vea Pena Tang Soo Do Ensenada 
Co-Third:Christopher Houghton Costa's Tang Soo Do 
Co-Third:Jason M. Reed Black Belt Academy 



Division:  177  Male 17-34yrs old   Cho Dans Sparring
First:Victor Vea Pena Tang Soo Do Ensenada 
Second: Tony S. Mitchell Scota Karate Academy 
Co-Third:Jason M. Reed Black Belt Academy 
Co-Third:Miguel Serra Altamirano Xtreme Martial Arts 



Division:  178  Male 17-34yrs old   Cho Dans Forms
First:Evandro Miguel Schwalbach Templo da Verdade Tang Soo Do 
Second: Michael M. Enright Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Thomas J. Schrauth Dubuque Karate Club 
Co-Third:Matthew Fox Waverly Karate Club 



Division:  179  Male 17-34yrs old   Cho Dans Sparring
First:Evandro Miguel Schwalbach Templo da Verdade Tang Soo Do 
Second: David S. Lee Godwin's Shin Karate 
Co-Third:Matthew Fox Waverly Karate Club 
Co-Third:Jared L. Sparrow Keokuk Tang Soo Do 



Division:  180A  Male 17-19yrs old   E Dans Forms
First:Sal Convento MainLine Tang Soo Do 
Second: Lauterio Zamparelli Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Michael J. Green Texas Tang Soo Do Karate School 
Co-Third:Eric Fay Elmhurst Tang Soo Do 



Division:  180B  Male 17-34yrs old   E Dans Forms
First:Andrew Reres Black Belt Academy 
Second: Sakda Kevin Hudson Korean Martial Arts Institute 
Co-Third:David C. Adams Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Jason K. Church Korean Martial Arts Institute 



Division:  181A  Male 17-34yrs old   E Dans Sparring
First:Sal Convento MainLine Tang Soo Do 
Second: Salim Ordero UC-Tech Tang Soo Do 
Co-Third:Ricardo J. Hassan Caltech Tang Soo Do 
Co-Third:Lauterio Zamparelli Great Britain Tang Soo Do 



Division:  181B  Male 17-34yrs old   E Dans Sparring
First:David C. Adams Great Britain Tang Soo Do 
Second: Ben Harper Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Andrew Reres Black Belt Academy 
Co-Third:Yribe Gabriel Edwardo Valez Academy of Tang Soo Do Caborca 



Division:  182  Male 17-34yrs old   E Dans Forms
First:Steven DiPietro East Coast Karate Institute 
Second: Luis R. Parra Flores Tennesse Tang Soo Do 
Co-Third:Cartagena Berrios Gildvid D. Shin Tang Soo Do Orocovis 
Co-Third:Jason Blazejowski Valentin Karate 



Division:  183  Male 17-34yrs old   E Dans Sparring
First:Steven DiPietro East Coast Karate Institute 
Second: Todd Davis Scota Karate Academy 
Co-Third:Cartagena Berrios Gildvid D. Shin Tang Soo Do Orocovis 
Co-Third:Luis R. Parra Flores Tennesse Tang Soo Do 



Division:  184  Male 17-34yrs old   Sam Dans Forms
First:Donte Davis Korean Martial Arts Institute 
Second: Edward H. Stumm East Coast Karate Institute 
Co-Third:Mohomad Mabrouk Korean Martial Arts Institute 
Co-Third:Paul Reres Black Belt Academy 



Division:  185  Male 17-34yrs old   Sam Dans Sparring
First:Patrick Stevens Atlanta Tang Soo Do 
Second: Adrian Affatica Rocky Mountain Tang Soo Do 
Co-Third:Mohomad Mabrouk Korean Martial Arts Institute 
Co-Third:Steven R. Elmore Grand Tradition Martial Arts 



Division:  186  Male 17-34yrs old   Sam Dans Forms
First:Robert Massaroni Black Belt Academy 
Second: Jonathan A. Trotta Shin Karate Institute 
Co-Third:Antonio C. Borriello Iron Circle Tang Soo Do 
Co-Third:Shane G. Nelson Allied Gardens Tang Soo Do Karate 



Division:  187  Male 17-34yrs old   Sam Dans Sparring
First:Robert Massaroni Black Belt Academy 
Second: Antonio C. Borriello Iron Circle Tang Soo Do 
Co-Third:Shane G. Nelson Allied Gardens Tang Soo Do Karate 
Co-Third:Alex R.B. Goule Templo da Verdade Tang Soo Do 



Division:  194A  Male 35-49yrs old   Cho Dans Forms
First:Gregory Philllips Scota Karate Academy 
Second: Edmund Cher Y.T. Tang Soo Do 
Co-Third:Les Crane Atlanta Tang Soo Do 
Co-Third:Jeffrey Berger T's Karate 



Division:  194B  Male 35-49yrs old   Cho Dans Forms
First:Thomas G. Williams Texas Tang Soo Do Karate School 
Second: Frank Z. Yang Elmhurst Tang Soo Do 
Co-Third:Jeffrey F. Wheeler WISK Family Martial Arts 
Co-Third:Adam C. Beidler Morning Star Tang Soo Do 



Division:  195A  Male 35-49yrs old   Cho Dans Sparring
First:Jeffrey Berger T's Karate 
Second: David Clark Texas Tang Soo Do Academy 
Co-Third:Paul P. Pierson North American Tang Soo Do 
Co-Third:Gary P. Tretina Black Belt Academy 



Division:  195B  Male 35-49yrs old   Cho Dans Sparring
First:Miqdad A. Karamali Korean Martial Arts Institute 
Second: Paul A. Dotson Grand Tradition Martial Arts 
Co-Third:Jeffrey F. Wheeler WISK Family Martial Arts 
Co-Third:David E. Vorwald Dubuque Karate Club 



Division:  196  Male 35-49yrs old   E Dans Forms
First:Stewart Soon Rising Star Tang Soo Do 
Second: John Tomlin Great Britain Tang Soo Do 
Co-Third:Roy DeLyon Maui Tang Soo Do 
Co-Third:Paul Zecchino Atlanta Tang Soo Do 



Division:  197  Male 35-49yrs old   E Dans Sparring
First:Paul Zecchino Atlanta Tang Soo Do 
Second: Roy DeLyon Maui Tang Soo Do 
Co-Third:John Jenen Sr. International Martial Arts of Waterloo 
Co-Third:Larry E. Pearce Korean Martial Arts Institute 



Division:  198  Male 35-49yrs old   Sam Dans Forms
First:Rick Harsche Scranton Tang Soo Do Academy 
Second: Manual Alfonso Ramirez Ramirez Tang Soo Do Ryun Ma 
Co-Third:Michael T. Meeks Fairbanks Academy of Tang Soo Do 
Co-Third:Joseph Scota Scota Karate Academy 



Division:  199  Male 35-49yrs old   Sam Dans Sparring
First:Manual Alfonso Ramirez Ramirez Tang Soo Do Ryun Ma 
Second: Jose Zaragoza Black Betl Fitness Center 
Co-Third:Joseph Scota Scota Karate Academy 
Co-Third:Vincent N. Melchiorre Shin Karate Institute 



Division:  202A  Male 50yrs +   E & Sam Dans Forms
First:Sanford B. Smith Kings Beach Tang Soo Do 
Second: William Hayes South Australian Tang Soo Do 
Co-Third:Harry King Scota Karate Academy 
Co-Third:Richard L. Rusaw Chapin Tang Soo Do 



Division:  203A  Male 50yrs +   E & Sam Dans Sparring
First:Harry King Scota Karate Academy 
Second: William Hayes South Australian Tang Soo Do 
Co-Third:Richard L. Rusaw Chapin Tang Soo Do 
Co-Third:Bill Allen Utah Tang Soo Do 



Division:  202B  Male 50yrs +   E & Sam Dans Forms
First:Robert Wootton Great Britain Tang Soo Do 
Second: C. Donald Weinberg Black Belt Academy 
Co-Third:David Cuddy Bethlehem YMCA Tang Soo Do 
Co-Third:Don P. Logan Parkpoint Tang Soo Do 



Division:  203B  Male 50yrs +   E & Sam Dans Sparring
First:Robert Wootton Great Britain Tang Soo Do 
Second: Robert J. Weidenbacher Dubuque Karate Club 
Co-Third:Juan Luis Colon Shin Tang Soo Do Orocovis 
Co-Third:C. Donald Weinberg Black Belt Academy